Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020

Έπαιξε με ΨΥΧΗ, η Ξάνθη κέρδισε 3-1 στο Βόλο την ομάδα του Μπέου!

11 Ιανουαρίου

*Πέναλτι απέκρουσε ο Αμπάντ και αναδείχτηκε πολυτιμότερος παίχτης της Ξάνθης.
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Σάββατο η Ξάνθη, καθώς επιβλήθηκε στο Πανθεσσαλικό με 3-1 του Βόλου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.
Οι  Ξανθιώτες πήραν προβάδισμα με ωραίο σουτ του Μπαξεβανίδη στο 41ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο τερματοφύλακάς τους, Κάρλος Αμπάντ απέκρουσε το πέναλτι του  Μουνίθ, το οποίο καταλογίστηκε από τον Κομίνη, μετά από εξέταση του VAR, για χέρι του Καρασαλίδη μέσα στην περιοχή.
Στο 56ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με σουτ του Γέντρισεκ, ενώ στο 67ο λεπτό ο Οικονόμου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.
Η Ξάνθη ανέκτησε το προβάδισμα στο 73ο λεπτό με τέρμα του Εντουάρντο, ενώ έκανε το 3-1 με κεφαλιά του Λισγάρα.
Βόλος-Ξάνθη 1-3
Γκολ: 41' Μπαξεβανίδης (Ξάνθη), 56' Γέντρισεκ (Βόλος), 73' Εντουάρντο, 81' Λισγάρας
Κίτρινες: Οικονόμου (Bόλος), Μπαξεβανίδης (Ξάνθη), Μαξ (Βόλος), Τερκί (Ξάνθη)
Κόκκινες: 67' Οικονόμου (Βόλος)
Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Οικονόμου, Βιγιάρες, Τσοκάνης, Μαξ, Μουνίθ, Μάντζης (53' Λύρατζης), Γκουαροτσένα (46' Τόρες), Γέντρισεκ (71' Δημόπουλος)
Ξάνθη: Αμπάντ, Στάρτζεον, Eντουάρντο (82' Τζουρίτσκοβιτς), Μπαξεβανίδης, Ντε Αμορίμ (61' Σόσα), Κοβάτσεβιτς, Φοσέ (46' Κάστρο), Κασάδο, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Τερκί