Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024

Ημιτελικός-θρίλερ! στον τελικό ο Παναθηναϊκός νίκησε 6-5 στα πέναλτι με τον ΠΑΟΚ

Μετά από ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές και κρίθηκε στα πέναλτι με 6-5 (0-1 η κανονική διάρκεια και 1-2 η παράταση) ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει πρόκριση-θρίλερ για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στη Λεωφόρο.

Το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ να επικρατούν με 1-0. Έτσι οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ, με το οποίο είχαν ηττηθεί στο πρώτο ματς και ως εκ τούτου υπήρξε παράταση στο παιχνίδι.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Κεντζιόρα, ωστόσο ο Λημνιός με buzzer beater έκανε το 1-2 και έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Εκεί ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού πρωταγωνίστησε με τρεις αποκρούσεις και κράτησε ζωντανό το τριφύλλι, που εν τέλει πήρε το εισιτήριο, καθώς ο Σαμάτα στο τελευταίο πέναλτι γλίστρησε και έστειλε την μπάλα άουτ.

Η διαδικασία των πέναλτι:

Χάνει πέναλτι ο Παναθηναϊκός: Κακή εκτέλεση από τον Σπόραρ, απέκρουσε ο Κοτάρσκι

Γκολ για τον Παναθηναϊκό: Εύστοχος ο Σένκεφελντ

Χάνει πέναλτι ο ΠΑΟΚ: Ο Σαμάτα γλίστρησε και έστειλε την μπάλα άουτ…

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 1-2

Γκολ: 72′ Ζίβκοβιτς (ΠΑΟΚ), 105’+1′ Κεντζιόρα (ΠΑΟΚ), 120’+9′ Λημνιός (Παναθηναϊκός)

Κίτρινες: Μπακασέτας (Παναθηναϊκός), Μπράντον Τόμας (ΠΑΟΚ), Μεϊτέ (ΠΑΟΚ), Ντεσπόντοφ (ΠΑΟΚ), Οζντόεφ (ΠΑΟΚ), Κουλιεράκης (ΠΑΟΚ), Μουργκ (ΠΑΟΚ)

Κόκκινες:

Παναθηναϊκός: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι (56΄λ.τ Σένκεφελντ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα (76′ Βαγιαννίδης), Βιλένα (84′ Μαντσίνι), Μπακασέτας, Μπερνάρ (106΄ Γερεμέγεφ), Παλάσιος (84′ Λημνιός), Ιωαννίδης (76′ Σπόραρ)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (4′ λ.τ. Κουλιεράκης), Μπάμπα, Σβαμπ (73′ Ντεσπόντοφ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (85′ Μουργκ), Κωνσταντέλιας (110′ Μάρκος Αντόνιο), Τάισον (73′ Οζντόεφ), Μπράντον Τόμας (73′ Σαμάτα)